Prawdziwy egoista to człowiek szczęśliwy

[image id=” class=” floating=’left’ position=’left’ margin_top=’5′ margin_bottom=’10’ margin_left=’0′ margin_right=’20’ src=’http://www.inwi.pl/wp-content/uploads/egoista.jpg’ position=” style=” alt=’fghyuji’ title=” resize=’1′ lightbox=’1′ lightbox_group=’1′ resize_width=’300′ resize_height=’200′]

Egoizm, poza tym, jest sprawą odpowiedzialną, a nawet słuszną. Mówię poważnie. W rzeczywistości egoista to człowiek, który dąży do tego, by żyć szczęśliwie, komfortowo i być zadowolonym z siebie i swojego życia. Bierze on tym samym odpowiedzialność za swoje szczęście i swoje życie w swoje ręce. Rozumie, że żyje dla swoich interesów, a więc od niego zależy to, na ile będzie skuteczny.

Nikt nie jest odpowiedzialny za jego nastawienie, za to jak żyje, poza nim samym. Tak wygląda jedna strona medalu. Z drugiej strony, człowiek – czyli egoista, pozbywa się odpowiedzialności za innych. Rozumie, że jeśli jego szczęście zależy od niego i od jego woli, to szczęście innych zależne jest również od nich. Wszystkie oskarżenia innych ludzi o to, że ich obrażam, że są przeze mnie nieszczęśliwi itp. wynikają z ich błędnego poglądu.

To nie znaczy, że egoista – wychodząc z takiego założenia o nikogo się nie troszczy, nikomu nie pomaga i nikomu nie stara się przysporzyć szczęścia.
Po prostu robiąc to, rozumie, że w ostatecznym rozrachunku robi to dla siebie. Dlatego, że on tak chce, sprawia mu przyjemność czucie się pomocnym lub jakimś jeszcze. Człowiek, którego on wspomógł nie jest wobec niego do czegokolwiek zobowiązany. Po prostu egoista robi to, co mu się podoba i zdaje sobie z tego sprawę. Często właśnie tak ludzie stają się szczęśliwi. Tylko początkowo trudno jest nie osądzać innych i nie dopuszczać do siebie cudzych osądów.

(Lisek, Forum, Zeland)

Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2019 INWI.PL - Inwestuję w wiedzę | Wszelkie prawa zastrzeżone INWI.pl

Wyślij wiadomość

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?