Jak wyznaczać i planować cele? – część 1

Umiejętność wyznaczania celu i sporządzania planu ich realizacji to umiejętność bardzo ważna dla sukcesu. Umożliwi Ci więcej niż jakakolwiek umiejętność. Ta umiejętność jest ważniejsza od całych lat nauki w szkołach. Oczywiście jeśli masz za sobą lata studiów, a do tego tę umiejętność – nie ma dla Ciebie żadnych ograniczeń.
Pewien mądry, bogaty człowiek powiedział mi kiedyś – sukces to cele, cała reszta to komentarze. Sukces to cele, a reszta to otoczka.

Dzięki celom możesz osiągnąć niezwykłe rzeczy, a bez nich nie osiągniesz niczego. Skupianie się na celach to cecha wszystkich wybitnych ludzi. Każdy kto cokolwiek osiągnął ma ważne cele. Sam fakt ich wyznaczania sprawi, że znajdziesz się wśród najwybitniejszych ludzi.

Teraz dobra wiadomość.

Już dziś jesteś człowiekiem zorientowanym na cele. Jesteś szczęśliwy tylko wtedy gdy masz wyraźne poczucie kierunku w życiu. Jeżeli jednak Twoim celem jest powrót do domu i oglądanie telewizji albo czytanie gazety, na pewno go osiągniesz.

Jeśli masz cele wielkie, ekscytujące, to też je osiągniesz. Wszystko dzieje się w jakimś celu. Zawsze dążysz do jakiegoś celu.

Ważna zasada sukcesu mówi, że szczęście to ciągłe dążenie do wartościowego celu lub ideału. Jesteś szczęśliwy tylko wtedy, gdy osiągasz coś dla Ciebie ważnego.

Cele uruchamiają umysł, uwalniają jego potęgę. Włączają wszystkie prawa psychiki – przyciągania, oczekiwania, wiary, wzajemności, nawyku, emocji.
Kiedy masz cele, wszystko stara się byś je zrealizował. Dają Ci poczucie mocy i celu w życiu. Czujesz się mocniejszy i panujesz nad swoim życiem.

Cele uwalniają energię niezbędną do ich realizacji.

Kiedy ekscytujesz się osiągnięciem celu, czujesz przepływający przez ciebie strumień energii. Nie wiesz nawet skąd pochodzi. Cele powodują też powstawanie pomysłów. Twój umysł cały wrze do wszelkiego rodzaju myśli, które pojawiają się w twojej głowie i pomagają ci w realizacji. Stajesz się bardziej kreatywny.

Cele wpływają też na nieustępliwość, determinację i stanowczość. Kiedy masz cele, wiesz czego chcesz, dokąd idziesz. Stajesz się mocniejszy.

U każdego człowieka występuje mechanizm porażki i mechanizm sukcesu.

Mechanizmem porażki jest strefa komfortu. Jest to naturalna tendencja do poruszania się po linii najmniejszego oporu. Robienia tego co fajne i łatwe, a nie tego co trudne i konieczne. Działa to automatycznie przez co większość ludzi ponosi porażki i nawet o tym nie wie. Osiąga znacznie mniej niż gdyby miała jasne cele.

Mechanizm sukcesu także jest automatyczny, ale wyzwalany jest przez cel. Kiedy wyznaczysz sobie wyraźny cel, działa jak przełącznik, który wyłącza mechanizm porażki. Dlatego ludzie mogą żyć przez długi czas nie osiągając niczego, a nagle zobaczyć wielki cel lub wizje i w chwilę zmienić swoje życie. Stają się liderami.

Cele są bardzo ważne dla szczęśliwego życia. Trudno sobie wyobrazić szczęśliwą i idącą naprzód osobę, która nie ma żadnych celów. Są one podstawą poczucia własnej wartości, szacunku do siebie i dumy.
Kiedy realizujesz cele bardziej siebie lubisz, rośnie poczucie własnej wartości, czujesz do siebie szacunek i inni szanują ciebie. Odczuwasz dumę. CDN…

Skrypt szkolenia Briana Tracy

Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2019 INWI.PL - Inwestuję w wiedzę | Wszelkie prawa zastrzeżone INWI.pl

Wyślij wiadomość

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?