Jak wyznaczać cele – część 4

Awansować? Zdobyć stopień naukowy? Zostać mówcą? Otworzyć firmę? Zdobyć państwową posadę? Czego zawsze chciałeś, ale bałeś się spróbować?
To właśnie może być Twoim diamentowym polem. Miejsce, w którym mógłbyś znaleźć dziedzinę doskonałości.

Pytanie szóste: Jakie działania dały Ci w życiu najsilniejsze poczucie ważności?

Co najsilniej sprawia, że odczuwasz do siebie szacunek i masz wysokie poczucie własnej wartości? Co czyni, że świetnie się czujesz?
Może to pokazać Ci co naprawdę powinieneś robić w życiu.

Dale Carnegie powiedział kiedyś: powiedz mi co sprawia, że człowiek czuje się ważny, a ja Ci opowiem całą jego filozofię życia, dzięki czemu masz największe poczucie własnej wartości, szacunku do siebie i dumy.

Kolejne, siódme pytanie: Wyobraź sobie, że dostajesz pigułkę, której połknięcie zagwarantuje sukces w dowolnej dziedzinie. Co zrobiłbyś gdybyś miał pewność sukcesu? O czym nie bałbyś się marzyć gdybyś miał pewność sukcesu?

Jaki jeden wielki cel wyznaczyłbyś sobie? Krótkoterminowy lub długoterminowy, duży lub mały, gdybyś miał absolutną gwarancję sukcesu?

Jeśli zapiszesz odpowiedź na to pytanie, prawdopodobnie będziesz mógł osiągnąć ten cel jeśli będziesz dość mocno tego chciał i jeśli będziesz gotów na wysiłek.

Teraz możesz przejść do swojego wielkiego, ostatecznego celu. Dotarcie do tego wielkiego, ostatecznego celu nie jest łatwe, ale to bardzo ważne.

Czasem ludzie mówią, że go nie znają. Proponuję im wtedy by znalezienie tego wielkiego, ostatecznego celu, uczynili swoim wielkim, ostatecznym celem.

Theodore Roosevelt powiedział kiedyś: „Rób to, co możesz przy pomocy tego co masz, tam gdzie jesteś”.

Innymi słowy, zacznij dziś i wyznacz sobie ostateczny cel na następny tydzień lub miesiąc. Skoncentruj się i postanów, dokąd zmierzasz, a potem zacznij.

Kiedy już będziesz miał swój wielki ostateczny cel, możesz napisać własną misję. Zapisz swoją osobistą misję.
Misja taka to oświadczenie, które organizuje całe Twoje życie. Jest jasną definicją idealnej przyszłości. Jak chciałbyś by Twoje życie wyglądało za pewien czas, dwa, trzy lata.

Gdyby miało być w każdym calu doskonałe i gdybyś Ty miał być doskonały, jak wyglądałby świat?
Napisz taki opis w czasie teraźniejszym, tak jak afirmację. Opisz osobę, którą chcesz być i życie, którym chcesz żyć.
Napisz, jaki chcesz być w oczach innych, np.: jestem ciepłą, miłą, cierpliwą, kochającą, pracowitą osobą. Doskonale wykonuję moją pracę. Wszyscy mnie szanują. Jestem inspiracją dla przyjaciół, rodzina mnie kocha.

To jest dobre określenie misji. Następnie musisz dopisać jeszcze metodę i miarę. Trzeba postanowić, skąd będziesz wiedział, ze idziesz w dobrym kierunku. Jeśli na przykład powiesz, że jesteś doskonałym sprzedawcą, musisz podać metodę, ponieważ codziennie, co tydzień, co miesiąc uczę się i pracuję nad moimi umiejętnościami.

Teraz miara: ..w wyniku tego.. znajduję się wśród 10-ciu najlepszych w branży.

Misja pomoże Ci osiągnąć więcej niż możesz sobie wyobrazić. Myśl o swoich celach, wartościach, wizji, misji przez cały czas. Kluczem do sukcesu jest określenie tego, czego naprawdę chcesz w życiu, a następnie codzienne robienie czegoś, co zbliża Cię do realizacji głównego, ostatecznego celu. Co pozwala Ci zrealizować cele wielkie, zgodne z Twoimi wartościami i wizją.

Skrypt szkolenia Briana Tracy

Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2019 INWI.PL - Inwestuję w wiedzę | Wszelkie prawa zastrzeżone INWI.pl

Wyślij wiadomość

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?