Jak wyznaczać cele? – część 3

Henry Ford, który trzy razy zbankrutował zanim wynalazł samochód i stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie mówił, że porażka to jedynie szansa na mądrzejsze rozpoczęcie od nowa. Porażka jest tylko nauką pozwalającą na nowy start.

Młody człowiek zabrał Thomasowi Whatsonowi, który po wyrzuceniu z firmy National Cash Register, założył nową firmę stając się założycielem IBM, zadał takie pytanie:
– Jak mogę zacząć szybciej osiągać większe sukcesy?
Whatson odpowiedział mu:
– Jeśli chcesz więcej sukcesów, zwiększ dwukrotnie liczbę porażek. Sukces jest odwrotną stroną porażki. Im szybciej upadniesz, tym szybciej nauczysz się tego co jest potrzebne do sukcesu.

Thomas Edison, największy chyba wynalazca czasów nowożytnych postanowił zbudować żarówkę elektryczną. Zanim znalazł właściwą odpowiedź, przeprowadził około 11 tysięcy nieudanych prób. Po 5 tysiącach dziennikarz zapytał go:
– Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje Pan po 5 tysiącach porażek?
Odpowiedź zmieniła życie wielu ludzi.
– Młody człowieku, nie rozumie Pan jak funkcjonuje ten świat. To nie porażka. Znalazłem tylko 5 tysięcy sposobów, które nie działają, dzięki czemu jestem o 5 tysięcy prób bliżej rozwiązania. W końcu żarówka powstała i zmieniła cały świat.

Filozofia Edisona polegała na tym, że po wyznaczeniu celu, odbywa się proces eliminacji. Trzeba było znaleźć wszystkie sposoby, które nie funkcjonują, a potem ten, który się sprawdził.

To samo dotyczy Ciebie.

Wiele razy w życiu poniosłeś porażkę, ale z każdej z nich wyciągnąłeś wnioski, które przydały się później.
Być może jesteś na drodze do największego sukcesu.
Jeśli chodzi o wyznaczanie celów, istnieje siedem najważniejszych kwestii, które musisz poznać.

Numer 1 to Zmiana.
Zmiana jest dziś wszechobecna w naszym życiu. Jest równie nieunikniona co przerażająca. Ludzie boją się zmian bo obawiają się, że później będzie gorzej. Nikt nie boi się zmiany prowadzącej do poprawy.

Nad kierunkiem zmian możesz panować dzięki celom. Możesz sprawić by zmiany w Twoim życiu odbywały się pod Twoją kontrolą i były pozytywne.
A więc cele zapewniają panowanie. Dają Ci moc.

Druga zasada wyznaczania celów to Dziedzina doskonałości.
Chodzi o to, że w Twoim wnętrzu ukrywa się zdolność do zrobienia czegoś cudownego z własnym życiem. Masz naturalne talenty i umiejętności i które musisz odkryć i rozwijać aż rozkwitną. Musisz znaleźć te talenty i umiejętności.

Zadaj sobie pytanie: Od czego zależały dotychczasowe sukcesy w Twoim życiu. Co przykuwało Twoją uwagę i zainteresowanie. Jakie rzeczy całkowicie Cię pochłaniają. Co lubiłeś robić w wieku od 7 do 14 lat. Zapytaj matki, co lubiłeś robić gdy nie miałeś poczucia czasu ani wieku. Co lubiłeś robić gdy czas stał w miejscu. Matka z pewnością odpowie, że przede wszystkim lubiłeś to lub tamto. To właśnie może być Twoją dziedziną doskonałości.

Następną zasadę nr 3 nazywamy: Diamentowym Polem.
Chodzi o to, że największe szanse zwykle leżą u Twoich stóp.
Znana jest opowieść o starym afrykańskim rolniku, który przejechał całą Afrykę w poszukiwaniu diamentów i nie znalazł ani jednego. Farmer, który przejął po nim gospodarstwo stwierdził, że cała ziemia na nim pokryta jest diamentami.

Gdzie jest Twoje diamentowe pole? Gdzie są szanse? Zwykle tuż pod Twoim nosem. Możesz je znaleźć w pracy, w swojej branży, na swoim stanowisku. A może w Twojej szkole. Wśród Twoich umiejętności i doświadczeń.

Wielka szansa często ubrana jest w roboczy drelich. Czasem ludzie widzą ją i mówią: to będzie wymagało całych lat ciężkiej pracy. Zgadza się, ale może to jest właśnie ta wielka szansa.

A oto zasada numer 4: Cele muszą być ze sobą zgodne, a nie przeciwne.
Nie możesz stawiać sobie celów, które nawzajem się niwelują. Jeśli chcesz codziennie grać w golfa, nie osiągniesz sukcesu w pracy.
Cele musza stanowić wyzwanie a jednocześnie być realne i wiarygodne. Muszą wymagać wysiłku, ale nie mogą być niedorzeczne.

Na początek mogą być takie, których szansa realizacji wynosi mniej więcej połowę. Załóżmy, że chcesz stracić 10 kg wagi. Wyznacz sobie jako cel, zrzucenie kilograma, to wygląda rozsądnie.
Kiedy pozbędziesz się kilograma, popracuj nad następnym i tak dalej.
Wyznaczając realne cele, wzmacniasz pewność siebie. Możesz wtedy wyznaczać cele coraz większe i nadal wierzyć, że je zrealizujesz.

Piąta zasada polega na tym, że potrzebujesz zarówno celów materialnych jak i niematerialnych.
Celów dla siebie, dla stania się lepszym człowiekiem i celów dla świata zewnętrznego.

Potrzebujesz celów krótkoterminowych na miesiąc, dwa czy trzy, a także długoterminowych na półtora roku, dwa, a nawet pięć czy dziesięć lat.

Zasada szósta: Cele musza być zrównoważone.
Muszą dotyczyć różnych rzeczy.
Trzy podstawowe typy to przede wszystkim cele związane z rodziną i Tobą samym. To Twoje motywacje. Dla nich budzisz się rano. Nigdy nie trać z oczu przyczyn swoich działań.

Drugi typ celu to te związane ze sprawami materialnymi, chodzi o to co chcesz osiągnąć by zrealizować cele osobiste i rodzinne. Co chcesz osiągnąć jeśli chodzi o finanse.

Trzeci typ to cele związane z rozwojem osobistym i zawodowym.
A więc chodzi o to by wypracować zdolności pomagające osiągnąć cele finansowe, dzięki którym zrealizujesz cele osobiste i rodzinne.
Jeśli będziesz świadomy swoich celów w tych wszystkich trzech obszarach, zaczniesz znakomicie funkcjonować.

Teraz siódma zasada wyznaczania celów: Musisz mieć w życiu główny, ostateczny cel.
Musisz go znaleźć by podporządkować mu wszystkie inne cele.

Osiągnięcie głównego, ostatecznego celu, umożliwi Ci osiągnięcie wszystkich pozostałych.
Jaki jest więc ten ostateczny cel?
Zobaczymy czy uda Ci się go odkryć.

Oto zestaw kilku pytań, które możesz regularnie wykonywać, aby utrzymać się na właściwym kursie.
Ciągle zadaję sobie to pytanie, pytam setki, tysiące ludzi i ciagle zmienia to ich życie.

Jakie pięć podstawowych i najważniejszych wartości występuje w Twoim życiu?
(Na czym najbardziej Ci zależy, o co Ci chodzi, w co wierzysz. Szczerość, miłość, współczucie, hojność, odwagę, wytrwałość, uczciwość? Jakie są Twoje podstawowe wartości i cnoty? Stanowią one rdzeń Twojej osobowości. Są fundamentem, na którym budujesz życie. Wiemy że najlepsi ludzie wiedzą jakie są ich wartości.

Druga technika to przeznaczenie 30 sekund na sporządzenie szybkiej listy. Napisz w ciągu 30 sekund trzy najważniejsze cele Twojego życia.

Jeżeli będziesz mieć tylko 30 sekund na ich wypisanie, Twoja podświadomość odsuwa wszystko inne, wypychając na powierzchnię tylko rzeczywiście najważniejsze sprawy.

Możesz to zastosować do współmałżonka, współpracownika, dzieci i innych ludzi. Podaj kawałek papieru i zapytaj: Jakie są trzy najważniejsze cele w Twoim życiu. Daj tylko pół minuty na odpowiedź. Zdziwisz się tym, co napiszą.

Kolejne pytanie: Co byś zrobił, jak spędziłbyś życie, gdybyś wiedział, że masz przed sobą tylko sześć miesięcy?

Gdybyś usłyszał, że masz nieuleczalną chorobę i przeżyjesz w zdrowiu pół roku, a potem nagle umrzesz. Jak spędziłbyś ten czas?
Odpowiedź na to pytanie ujawni Twoje prawdziwe wartości i to, co uważasz za ważne. Dowiesz się, na czym Ci zależy.

Inne pytanie brzmi: Co byś zrobił, co zmieniłbyś w życiu, gdybyś jutro wygrał milion dolarów w gotówce?
Masz milion i możesz zrobić co tylko chcesz. Wyjechać. Zająć się czymkolwiek. Innymi słowy, gdybyś miał wszystkie pieniądze świata i mógł swobodnie wybrać przyszłość, co zrobiłbyś innego niż robisz dziś?

Prawda jest taka, że niezależnie od tego co odpowiesz, prawdopodobnie możesz to osiągnąć. Nawet nie potrzebujesz miliona dolarów. Pytanie to pozwoli Ci uświadomić sobie, czego naprawdę chcesz. C. D. N.

Skrypt szkolenia Briana Tracy

Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2019 INWI.PL - Inwestuję w wiedzę | Wszelkie prawa zastrzeżone INWI.pl

Wyślij wiadomość

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?